Below is the current set of Moors League Records, Moors league records can only be obtained in the Moors League Series each year, Junior Galas and the Individuals Gala. They cannot be achieved at Time Trials or Christmas competitions.

(Page last updated: Jul 19, 2022 @ 4:18 pm)

1 Girls Open 50m Backstroke 08 02 14 Guisborough 31.23 Kate Fraser
2 Boys Open 50m Backstroke 01 06 19 Stokesley 28.11 Elijah Stannard
3 Girls 11&12 50m Butterfly 22 10 16 Northallerton 32.95 Yasmin Marshall
4 Boys 11&12 50m Butterfly 05 04 03  Guisborough 32.93  Christopher Wilkinson
5 Girls 15&16 50m Breaststroke 29 06 13 Guisborough 35.49 Kate Fraser
6 Boys 15&16 50m Breaststroke 18 05 19 Stokesley 30.78 Simon Dryden
7 Girls 10 years 25m Freestyle 21 06 08  Eston 14.87  Dannielle Dunn
8 Boys 10 years 25m Freestyle 18 06 16  Northallerton 14.84 James Wyllie
9 Girls 13&14 50m Backstroke 25 03 17 Stokesley 32.56 Ella McNeill
10 Boys 13&14 50m Backstroke 29 10 05  Guisborough 30.90  Matthew Young
11 Girls Open 4 x 25m Medley Relay 01 06 19 Stokesley 1.01.25
11 Girls Open 4 x 50m Medley Relay 14 05 22 Stokesley 2.13.63
12 Boys Open 4 x 25m Medley Relay 06 07 19 Stokesley 51.75
12 Boys Open 4 x 50m Medley Relay 14 05 22 Stokesley 1.56.40
13 Girls 11&12 4 x 25m Freestyle Relay 25 06 16 Northallerton 59.06
13 Girls 11&12 4 x 50m Freestyle Relay 18 06 22 Stokesley 2.14.38
14 Boys 11&12 4 x 25m Freestyle Relay 30 06 12  Saltburn & Marske 58.82
14 Boys 11&12 4 x 50m Freestyle Relay 16 07 22 Saltburn & Marske 2.26.72
15 Girls 13&14 50m Breaststroke 15 03 97  Saltburn & Marske 36.49  E. Adams
16 Boys 13&14 50m Breaststroke 29 06 02  Eston 33.88  Ben Mendoza
17 Girls 10 years 25m Backstroke 17 10 15 Northallerton 17.51 Yasmin Marshall
18 Boys 10 years 25m Backstroke 25 06 16 Northallerton 17.65 James Wyllie
19 Girls 15&16 50m Butterfly 14 10 06  Stokesley 31.01  Holly Jackson
20 Boys 15&16 50m Butterfly 11 10 08  Guisborough 27.67  Matthew Young
21 Girls 11&12 50m Freestyle 04 07 09  Guisborough 29.73  Kate Fraser
22 Boys 11&12 50m Freestyle 05 10 03  Guisborough 29.07  Christopher Wilkinson
23 Girls Open 50m Breaststroke 09 06 01  Stokesley 34.76  Jennifer Cornes
24 Boys Open 50m Breaststroke 16 07 22 Stokesley 30.53 Simon Dryden
25 Girls 13&14 4 x 25m Medley Relay 21 04 18 Guisborough 1.04.59
25 Girls 13&14 4 x 50m Medley Relay 16 07 22 Northallerton 2.25.31
26 Boys 13&14 4 x 25m Medley Relay 25 06 16 Saltburn & Marske 59.30
26 Boys 13&14 4 x 50m Medley Relay 16 07 22 Northallerton 2.25.31
27 Girls 9&10 4 x 25m Freestyle Relay 25 06 16 Saltburn & Marske 1.07.48
28 Boys 9&10 4 x 25m Freestyle Relay 12 01 13  Guisborough 1.04.91
29 Girls 15&16 4 x 25m Medley Relay 18 03 17 Stokesley 1.02.05
29 Girls 15&16 4 x 50m Medley Relay 14 05 22 Stokesley 2.16.62
30 Boys 15&16 4 x 25m Medley Relay 18 01 20  Guisborough 56.85
30 Boys 15&16 4 x 50m Medley Relay 14 05 22 Saltburn & Marske 2.05.25
31 Girls Open 50m Butterfly 28 06 14 Guisborough 31.36 Kate Fraser
32 Boys Open 50m Butterfly 15 06 13  Northallerton 26.75 Joseph Richards
33 Girls 11&12 50m Backstroke 06 10 12 Saltburn & Marske 34.62 Hannah Prouse
34 Boys 11&12 50m Backstroke 14 10 06  Stokesley 34.86  Alex Grundman
35 Girls 15&16 50m Freestyle 05 10 13  Guisborough 27.22  Kate Fraser
36 Boys 15&16 50m Freestyle 05 07 08  Guisborough 24.70  Matthew Young
37 Girls 10 years 25m Breaststroke 05 07 03  Stokesley 20.38  Ellie Berryman-Athey
38 Boys 10 years 25m Breaststroke 05 10 03  Northallerton 19.81  Ben Wilbor
39 Girls 13&14 50m Butterfly 06 07 19 Northallerton 32.10 Rebecca Wilklin
40 Boys 13&14 50m Butterfly 18 01 14 Guisborough 29.78 Gabriel Martin
41 Girls Open 4 x 25m Freestyle Relay 06 07 19 Guisborough 54.37
41 Girls Open 4 x 50m Freestyle Relay 14 05 22 Guisborough 2.00.06
42 Boys Open 4 x 25m Freestyle Relay 06 07 19 Saltburn & Marske 46.56
42 Boys Open 4 x 50m Freestyle Relay 16 07 22 Stokesley 1.41.74
43 Girls 11&12 4 x 25m Medley Relay 16 04 16 Northallerton 1.07.25
43 Girls 11&12 4 x 50m Medley Relay 18 06 22 Stokesley 2.38.89
44 Boys 11&12 4 x 25m Medley Relay 26 04 14 Saltburn & Marske 1.08.33
44 Boys 11&12 4 x 50m Medley Relay 18 06 22 Saltburn & Marske 2.48.81
45 Girls 13&14 50m Freestyle 08 10 11  Guisborough 28.83  Kate Fraser
46 Boys 13&14 50m Freestyle 29 06 02  Eston 26.15  Ben Mendoza
47 Girls 10 years 25m Butterfly 21 01 12 Northallerton 16.44 Chloe Oliver
48 Boys 10 years 25m Butterfly 06 10 01  Guisborough 16.21  Christopher Wilkinson
49 Girls 15&16 50m Backstroke 05 10 13 Guisborough 30.95 Kate Fraser
50 Boys 15&16 50m Backstroke 11 10 08  Guisborough 29.14  Matthew Young
51 Girls 11&12 50m Breaststroke 16 04 16 Guisborough 38.89 Katie Thompson
52 Boys 11&12 50m Breaststroke 25 06 16 Stokesley 35.54 Simon Littlefair-Dryden
53 Girls Open 50m Freestyle 11 07 15 Guisborough 27.22 Kate Fraser
54 Boys Open 50m Freestyle 04 07 09  Guisborough 23.90  Matthew Young
55 Girls 13&14 4 x 25m Freestyle Relay 07 07 18 Guisborough 56.23
55 Girls 13&14 4 x 50m Freestyle Relay 16 07 22 Northallerton 2.08.01
56 Boys 13&14 4 x 25m Freestyle Relay 25 06 16 Saltburn & Marske 51.52
56 Boys 13&14 4 x 50m Freestyle Relay 16 07 22 Northallerton 2.09.67
57 Girls 9&10 4 x 25m Medley Relay 29 06 02  Saltburn & Marske 1.20.60
58 Boys 9&10 4 x 25m Medley Relay 29 06 02  Stokesley 1.17.45
59 Girls 15&16 4 x 25m Freestyle Relay 01 06 19 Guisborough 53.97
59 Girls 15&16 4 x 50m Freestyle Relay 14 05 22 Stokesley 2.05.77
60 Boys 15&16 4 x 25m Freestyle Relay 25 06 16  Guisborough 50.04
60 Boys 15&16 4 x 50m Freestyle Relay 16 07 22 Saltburn & Marske 1.52.81
61 Mixed 10×1 Cannon Relay 11 07 15  Guisborough 2.20.12
61 Mixed 10×2 Cannon Relay 16 07 22 Northallerton 5.28.12

 

Relay Date  TIME Club Swimmer 1 Swimmer 2 Swimmer 3 Swimmer 4
Back Breast Fly Free
11 Girls Open               4×2 Medley Relay 14/05/2022 2.13.63 Stokesley Millie Poppitt Hannah Takacs Tiana Welikela Ella McNeil
12 Boys Open               4×2 Medley Relay 14/05/2022 1.56.40 Stokesley Archie Richardson Ethan Stannard Elijah Stannard Luke Richardson
13 Girls 11 & 12 years 4×2 Freestyle Relay 18/06/2022 2.14.38 Stokesley Scarlett Capaldi Olivia Felgate Olivia Wildridge Sophie Cree
14 Boys 11 & 12 years 4×2 Freestyle Relay 16/07/2022 2.26.72 Saltburn & Marske Louie Lynch George Welch Austin Rixon Ethan Buchanan
25 Girls 13 & 14 years 4×2  Medley Relay 16/07/2022 2.25.31 Northallerton Leah Owens-Monk Evie Wharton Emily Schofield Charlotte Hinde
26 Boys 13 & 14 years 4×2  Medley Relay 16/07/2022 2.22.49 Northallerton Dambrogio, Harry Mullenheim, Fynn Margerson, Alexander Smedley, Callum
29 Girls 15&16 years  4×2 Medley Relay 14/05/2022 2.16.62 Stokesley Sefi Ormston Hannah Takacs Tiana Welikela Millie Cree
30 Boys 15&16 years  4×2 Medley Relay 14/05/2022 2.05.25 Saltburn & Marske Samuel Hill Ryan Woodcock Finlay Buchanan Nathan Forster
41 Girls Open 4×2 Freestyle Relay 14/05/2022 2.00.06 Guis Libby Smart Ellie Reacroft Eva Lamb Eve Walton
42 Boys Open 4×2 Freestyle Relay 16/07/2022 1.41.74 Stokesley Ethan Stannard Simon Dryden Luke Richardson Elija Stannard
43 Girls 11 & 12 years 4×2 Medley Relay 18/06/2022 2.38.39 Stokesley Olivia Felgate Olivia Wildridge Scarlett Capaldi Sophie Cree
44 Boys 11 & 12 years 4×2 Medley Relay 18/06/2022 2.48.81 Saltburn & Marske George Welch Toby Hughes Ethan Buchanan Louie Lynch
55 Girls 13 & 14 years 4×2 Freestyle Relay 16/07/2022 2.08.01 Northallerton Maisie Morris Evie Wharton Emily Schofield Leah Owen-Monk
56 Boys 13 & 14 years 4×2 Freestyle Relay 16/07/2022 2.09.67 Northallerton Dambrogio, Harry Mullenheim, Fynn Margerson, Alexander Smedley, Callum
59 Girls 15 & 16 years 4×2 Freestyle Relay 14/05/2022 2.05.77 Stokesley Sefi Ormston Tiana Welikela Millie Cree Hannah Takacs
60 Boys 15 & 16 years 4×2 Freestyle Relay 16/07/2022 1.52.81 Saltburn & Marske Finlay Buchanan Samuel Hill Nathan Forster Ryan Woodcock
61 Mixed Canon         10×2 Freestyle Relay 16/07/2022 5.28.12 Northallerton
Lara Jones Dylan Bowers
Charlotte Jackson-Bowers Charlie Schofield
Emily Schofield Harry Dambrogio
Alice Parker James Wyllie
Rebecca Wilkin Jack Leggott

 

To find results for galas please visit our results page